Smučarska čelada je vsekakor del osnovne smučarske opreme, čeprav uporaba za odrasle ni obvezna. Na smučiščih najdemo tako smučarje, ki brez čelade sploh ne odidejo od doma, kot tudi takšne, ki čelade nikoli ne uporabljajo. Razmerje med temi je spremenljivo, zdi pa se, da kar zajeten delež smučarjev čelade ne uporablja. Pogosto na smučiščih srečujemo barvite kape, tudi druga pokrivala z raznimi dodatki, ki pa ne ponujajo učinkovite zaščite v primeru trkov in padcev. Že iz tega vidika je precej jasno, da bi moral vsak smučar nositi smučarsko čelado.
Glavni namen smučarske čelade je seveda v tem, da v primeru padca ali trka zaščiti glavo. Poškodbe glave so med najbolj nevarnimi posledicami padcev in trkov na smučišču, tako da je čelada prva varnostna oprema, ki mora priti na misel smučarju. A obstajajo tudi drugi razlogi za izbiro kakovostne čelade – nenazadnje se na smučiščih pogosto zgodi, da se z glavo kam udarimo ali pa da nas zadene palica kakšnega drugega smučarja. Objekti na smučišču imajo pogosto nizke strehe, naokoli opletajo vlečnice, sedežnice in druge naprave, palice prav tako pogosto zapustijo snežno podlago, včasih pa oprema celo pada s sedežnic! Zelo hitro se lahko pripeti poškodba glave s hudimi posledicami, zato je smiselno čelado uporabiti že zaradi preventive. Za piko na i pa so sodobne čelade tudi zelo privlačno oblikovane in pogosto posrečeno dopolnjujejo videz preostale opreme.
Uporaba smučarske čelade je na smučiščih obvezna za otroke do vključno 14. leta starosti, za odrasle pa priporočljiva. Seveda pa se ne moremo sprenevedati, da je smučarska čelada zadostna zaščita – poleg tega moramo upoštevati tudi druge smernice za varno smučanje. Nenazadnje pride do trkov in padcev ravno zaradi tega, ker pri smučanju tvegamo in nismo pozorni na okolico. Zanimivo pa je, da lahko smučarska čelada pri smučarju ustvari občutek samozavesti in varnosti, pri čemer se je treba zavedati, da uporaba smučarske čelade ne preprečuje mnogih drugih poškodb.