Pomoč na domu za starejše: Podpora in kakovost življenja

Naša družba se vedno bolj stara. Zato je zelo pomembno, da poskrbimo za starejše. Izredno pomembna oblika skrbi za starejše, je pomoč na domu. Storitev omogoča, da so starejši v domačem okolju, kjer jim je varno in udobno. Kljub temu pa lahko prejemajo zelo potrebno oskrbo in podporo. Storitev je vedno bolj pomembna in vedno bolj iskana.

Klikni tukaj za več informacij o pomoči na domu.

Kaj zajema pomoč na domu?

Kot so različne potrebe starostnikov, toliko je možnih variant pomoči na domu. Poleg nudenja osnovne pomoči pri vsakdanjih opravilih, med katere spada osebna higiena, oblačenje, priprava obrokov, čiščenje in nakupovanja, so storitve lahko še bolj specializirane, glede na to, kaj starostnik potrebuje. Pomoč na domu zato lahko vključuje tudi zdravstveno nego, na primer pomoč pri jemanju zdravil, oskrba ran ali spremljanje njegovega zdravstvenega stanja.

Kadar se starostnik sooča še z gibalnimi omejitvami ali kroničnimi bolezni, je pomoč tudi ohranjanje dostojanstva in samostojnosti. Gre za prilagodljivo storitev, saj se njen obseg lahko spreminja in prilagaja potrebam in željam starejših in njihovih družin.

pomoč na domu

pomoč na domu

Prednosti pomoči na domu

Pomoč na domu ima seveda veliko prednosti. Najpomembnejša je ta, da starejšim omogoča, da ostanejo doma, v svojem okolju, ki ga poznajo. Domače okolje starejšim veliko pomeni, ker se doma počutijo varno in imajo svoj ritem življenja. Vsi vemo, da je odhod v dom za ostarele, velikokrat stresen trenutek, ker se ločijo od znanega okolja.

Doma prejeta pomoč je bolj osebna. Osebje pride k starostniku in se mu lahko bolj posveti, vidi in spozna določene potrebe, to pa je v večjih ustanovah težko doseči. Zato se krepijo tudi medsebojni odnosi, oskrbovanci in oskrbovalci pogosto vzpostavijo trden odnos.

Izzivi in prihodnost

Vsaka storitev pa ima tudi nekaj slabosti ali izzivov. Največja težav je pomanjkanje kadra. Povpraševanje po tovrstni storitvi je vedno večje, strokovno usposobljenih delavcev pa je premalo. Pojavljajo se tudi finančne težave, saj vsi starejši nimajo enakega dostopa do subvencioniranih storitev.

Pomembno je, da se pomoč na domu razvija in prilagaja. Predvsem da se prilagaja starajoči se populaciji. Potrebno pa je povečati tudi investicije v izobraževanje kadra. S tem bomo starejšim omogočili kakovostno staranje v domačem okolju. In to je zanje neprecenljivo.