Bolečine v hrbtu so nadležna težava sodobne družbe

Sodobni ljudje se vedno pogosteje soočajo z nehvaležno zdravstveno težavo, bolečinami v hrbtu.  Prizadenejo lahko ljudi vseh starosti. Bolečine se lahko pojavijo zaradi različnih vzrokov, pogosto je to nepravilna drža, pomanjkanje telesne aktivnosti, poškodbe ali degenerativne spremembe hrbtenice. Če so bolečine kronične lahko močno vplivajo na kakovost življenja in zmanjšajo delovno sposobnost. Če so tudi vas prizadele bolečine v hrbtu – kako si pomagati, da ne postanejo neznosne?

Vzroki bolečin v hrbtu

Najpogosteje si v hrbtu z napačnim dvigovanjem bremen, dolgotrajnega sedenja ali slabe telesne drže, preobremenimo mišice. Ker je vedno bolj pogosto to, da veliko sedimo, še posebej zaradi sedeče službe, to povzroči, da so hrbtne  mišice vedno bolj oslabljene. Ker niso več sposobne podpirati hrbtenice, to privede do bolečin.

Pogosto pa se bolečine pojavijo tudi zaradi poškodb. Lahko si nategnemo mišico ali vezi, naredi se lahko hernija diska, kjer se medvretenčna ploščica izboči. Kadar ta ploščica pritisne na živce v hrbtenici, povzroči ostre bolečine, ki pogosto izžarevajo tudi v noge. Degenerativne bolezni, med katerimi sta osteoartritis in osteoporoza, so še en pogost vzrok za nastanek bolečin v hrbtu. Slednje je pogosto pri starejših ljudeh.

bolečine v hrbtu

Preprečevanje in zdravljenje

Bolečine v hrbtu lahko preprečujemo na številne različne načine. Zelo pomembna je redna telesna aktivnost, s katero si okrepimo hrbtne mišice. Priporočeno je tudi redno raztezanje in izboljšanje drže, saj bo vse to vodilo v zmanjšanje tveganja za bolečine. Za bolečine v hrbtu lahko uporabimo kvalitetna mazila, ki bodo s svojimi učinkovinami vplivala na vnetje ali na poškodbo in bo zato okrevanje hitrejše.

Pomembno je tudi, da pravilno sedimo in stojimo, saj tako ohranimo pravilno naravno krivuljo hrbtenice. Za sedenje moramo uporabljati ergnomične pripomočke, na primer stole za aktivno sedenje, podporne blazine in stojala za monitorje.

Pri akutnih bolečinah se priporoča mirovanje, uporaba obkladkov in protibolečinskih zdravil. Počitek bo hrbtenici dobro del, okrevanje pa bo hitrejše. Kadar bolečine vztrajajo, moramo obiskati zdravnika, ki bo priporočil fizioterapijo ali celo kirurški poseg.

Kdaj obiskati zdravnika?

Čeprav večinoma bolečine v hrbtu minejo same od sebe v nekaj dneh, je treba poiskati strokovno pomoč, če bolečine trajajo dlje kot dva tedna, se stopnjujejo ali jih spremljajo drugi simptomi, kot so mravljinčenje v nogah, šibkost ali težave z odvajanjem. Pravočasna diagnoza in ustrezno zdravljenje lahko preprečita, da bi se bolečine razvile v kronične težave.